Jakie korzyści ma zastosowanie gazu LPG w przedsiębiorstwach ?


Gaz płynny LPG to paliwo, które wykorzystywane jest nie tylko jako paliwo w samochodach spalinowych, ale również jako źródło energii grzewczej. Istotne w tym przypadku jest to, że korzystają z niego nie tylko klienci indywidualni, ale również przedsiębiorstwa. Do jakich celów wykorzystują one gaz LPG? Jakie korzyści przynosi jego zastosowanie? Odpowiadamy.

Wykorzystanie gazu LPG w przedsiębiorstwach

Jak wspomniano we wstępie gaz płynny LPG jako źródło energii grzewczej wykorzystywany jest nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również przedsiębiorców. Do jakich celów? Otóż, wiele w tym przypadku zależy od branży działalności, ponieważ LPG umożliwia nie tylko ogrzewanie magazynów, czy ogrzewanie hali przemysłowej w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale jest wykorzystywane także między innymi w hotelarstwie, czy gastronomii, gdzie umożliwia zarówno ogrzewanie obiektów, jak i zasilanie kuchni, czy podgrzewanie wody w basenach. Tę samą rolę gaz płynny LPG pełni na myjniach samochodowych, gdzie wykorzystywany jest do podgrzewania wody użytkowej. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że LPG w biznesie to nie tylko źródło energii grzewczej, ale również paliwo zasilające wózki widłowe. W efekcie wykorzystuje się go między innymi w logistyce, produkcji, czy handlu.

Czytaj także: Jak wymienić butlę gazową w wózku widłowym

Gaz LPG w firmach – korzyści ekonomiczne i operacyjne

Z czego wynika popularność wykorzystania gazu LPG w przedsiębiorstwach? Przede wszystkim z korzyści, które można osiągnąć dzięki takiemu rozwiązaniu. Podstawą są w tym przypadku oczywiście niskie koszty, ponieważ ogrzewanie biura, czy innych obiektów firmowych gazem LPG jest z reguły znacznie tańsze niż wykorzystanie innych źródeł ciepła, których przykładem może być węgiel, czy energia elektryczna. Jak pokazują różnego rodzaju statystyki i testy nowoczesne promienniki gazowe mogą działać na tyle efektywnie, że roczne wydatki na paliwo w firmie mogą być nawet o 30% niższe. Redukcja kosztów operacyjnych sprawia natomiast, że przedsiębiorstwo może nie tylko osiągać wyższe zyski, ale również znacznie szybciej się rozwijać. Oczywiście wykorzystanie LPG przekłada się nie tylko na tanie ogrzewanie biura, ponieważ wśród korzyści takiego rozwiązania wymienić należy także między innymi:

  • uniwersalność, dzięki której gaz płynny to paliwo, które wykorzystywane jest przez przedsiębiorstwa działające w różnych branżach. Istotna w tym kontekście jest także różnorodność zastosowań, ponieważ LPG służy nie tylko jako źródło energii grzewczej, ale również paliwo zasilające między innymi wózki widłowe;
  • zwiększenie efektywności energetycznej, ponieważ korzystając z LPG do ogrzewania firmowych obiektów zużyte zostanie znacznie mniej energii niż w przypadku innych źródeł ciepła, np. oleju opałowego. Poprawa efektywności energetycznej wpływa nie tylko na redukcję kosztów ogrzewania, ale również łatwiejsze zarządzanie dostawami, czy mniejsze zanieczyszczenie środowiska;
  • łatwość budowy oraz obsługi instalacji na gaz LPG, ponieważ może ona zostać stworzona w taki sposób, by odpowiadać potrzebom oraz specyfice działania danej firmy. Gaz płynny magazynowany jest w zbiornikach, które mogą przyjąć formę naziemną bądź podziemną, a ich rodzaj wybiera się między innymi w oparciu o ilość miejsca posiadanego na firmowej działce. Istotne jest także to, że sama instalacja na gaz LPG jest praktycznie bezobsługowa, co przekłada się zarówno na prostotę, jak i komfort jej użytkowania;
  • możliwość wykorzystania ogrzewania gazowego wszędzie tam, gdzie nie istnieje dostęp do publicznej sieci gazociągowej. W wielu miejscowościach (bez dostępu do publicznej sieci gazowej pozostaje nadal ponad 20% gmin w Polsce) nadal nie ma możliwości korzystania z gazu ziemnego, w związku z czym montaż zbiorników na gaz płynny to rozwiązanie pozwalające korzystać z ekonomicznego oraz ekologicznego źródła ciepła.

Wykorzystanie gazu LPG w firmach, a ochrona środowiska

W dzisiejszych czasach praktycznie nikomu nie trzeba tłumaczyć tego, jak ważna jest dbałość o środowisko, a w przypadku przedsiębiorstw zrównoważony rozwój. Istotne w tym kontekście jest także to, że ochrona środowiska to nie tylko trend, ale przede wszystkim wymóg, co potwierdzają wprowadzane w tym zakresie regulacje prawne. Przykładem może być zakaz spalania węgla i korzystania ze starych kotłów, który wprowadzany jest w kolejnych regionach kraju. W związku z tym warto podkreślić, że wykorzystanie gazu LPG w firmach to rozwiązanie, które jest nie tylko ekonomiczne oraz komfortowe, ale również ekologiczne. Wynika to z faktu, że ogrzewanie budynków gazem płynnym powoduje znacznie mniejszą emisję zanieczyszczeń niż w przypadku spalania paliw stałych takich, jak np. węgiel, czy olej opałowy. Jak pokazują statystyki w takcie spalania gazu płynnego powstaje najmniej CO2 pośród kopalnianych spalin. Jest ich bowiem aż 50% mniej niż w przypadku spalania węgla oraz około 20% mniej w odniesieniu do oleju opałowego. Co więcej, spalanie LPG nie powoduje emisji dwutlenku siarki oraz pyłów, a co za tym idzie nie przyczynia się do powstawania smogu. Zaletą jest także brak odpadów ze spalania, a co za tym idzie konieczności ich usuwania (np. popiołu węglowego).

Technologie i innowacje w instalacjach zasilanych gazem LPG

Wykorzystanie gazu płynnego do ogrzewania firmowych budynków to rozwiązanie, które jest korzystne nie tylko ze względu na zalety samego LPG, ale również technologie stosowane przy tworzeniu tego typu instalacji. Systematycznie wdrażane są innowacje, które mają na celu zarówno zoptymalizowanie zużycia energii, jak i zapewnienie odpowiednich warunków termicznych. Przykładem mogą być wspomniane wcześniej promienniki gazowe, które pozwalają nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania budynku nawet o 30 procent, ale umożliwiają również dostarczenie ciepła w konkretne miejsce. W efekcie możliwe jest zarówno ograniczenie ewentualnych strat ciepła, jak i zwiększenie efektywności jego wykorzystania. Nowoczesne promienniki gazowe sprawdzą się zatem doskonale w obiektach o dużej kubaturze oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie wyższej temperatury w konkretnej części hali.

W przypadku obiektów, które wymagają szybkiego nagrzania bądź uzyskania określonej temperatury doskonale sprawdzają się natomiast nagrzewnice gazowe. Za efektywność ich działania odpowiada własny wentylator, w który wyposażone są tego typu urządzenia. Wymusza on bowiem ruch powietrza, a co za tym idzie znacznie przyspiesza czas nagrzewania pomieszczeń. W efekcie nagrzewnice gazowe, w niektórych przypadkach mogą być znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne ogrzewanie zasilane kotłem gazowym. Poza tym nagrzewnice gazowe mogą funkcjonować także jako kurtyny powietrzne. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku obiektów, które ze względu na specyfikę funkcjonowania wymagają częstego otwierania, a co za tym idzie wychładzania. Stosuje się wówczas śluzy, które po zamknięciu bramy bądź drzwi są dogrzewane nagrzewnicą, za której uruchomienie odpowiada system automatyki.

Nowoczesną technologią wykorzystywaną w systemach opartych na LPG jest niewątpliwie również parasol grzewczy na gaz. Jest to urządzenie działające na zasadzie promiennika ciepła, które wykorzystuje się do zapewnienia ciepła na zewnątrz. W przypadku przedsiębiorstw chodzi między innymi o ogrzanie ogródków restauracyjnych, czy zapewnienie pracownikom wykonującym czynności służbowe na zewnątrz odpowiednich warunków pracy bądź możliwości ogrzania się w trakcie przerwy. Zasilanie parasola grzewczego gazem LPG jest znacznie korzystniejsze niż wykorzystanie urządzenia na energię elektryczną. Istotne są w tym przypadku przede wszystkim o wiele niższe koszty oraz zdecydowanie większa efektywność energetyczna.

Czytaj także: Zastosowanie gazu propan w przemyśle

Podsumowując należy stwierdzić, że wykorzystanie gazu LPG w firmie to rozwiązanie, które może zarówno wspomagać jej rozwój, jak i otwierać również nowe możliwości. Istotne w tym przypadku jest to, że instalacje na gaz płynny doskonale sprawdzają się w różnych branżach, gdzie służą nie tylko do ogrzewania obiektów, ale również podgrzewania wody użytkowej, czy realizacji różnego rodzaju procesów technologicznych.

Sprawdź naszą ofertę instalacji zbiornikowych dla firm! Skontaktuj się z naszym doradcą biznesowym!



Image by aleksandarlittlewolf on Freepik