Młoda kobieta ogrzewa dłonie przy kaloryferze

Propan czy propan-butan? Jakim gazem ogrzewać dom?

Ogrzewanie domu gazem to popularne rozwiązanie, które jest nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Z pewnością nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że do ogrzewania może być nie tylko płynny gaz propan, ale również popularny propan-butan. Czym różnią się oba rozwiązania? Który gaz sprawdzi się do gotowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Propan

Chcąc wyjaśnić różnicę pomiędzy propanem, a propanem butanem warto scharakteryzować najpierw poszczególne gazy. Otóż, propan to gaz płynny, który doskonale sprawdza się jako paliwo opałowe. Jest to możliwe dzięki wysokiej wartości opałowej, ponieważ kilogram w przypadku kilograma propanu wynosi ona aż 12,87 kWh. W efekcie propan gaz jest bardziej kaloryczny nie tylko w porównaniu do węgla, czy drewna, ale również gazu ziemnego. Należy zatem wiedzieć, że propan może być magazynowany zarówno w zbiornikach naziemnych, jak i podziemnych bez obawy o to, że utraci on swoje właściwości. Dzięki temu instalacja grzewcza budynku może być dopasowana do potrzeb inwestora oraz specyfiki danej działki.

Więcej o specyfikacji działki dowiesz się w artykule Zbiornik na gaz płynny odległości

Propan-butan

Alternatywą dla propanu może być gaz propan butan, czyli popularne LPG. Jest to gaz wykorzystywany przede wszystkim do zasilania samochodów, czy kuchenek gazowych w domach, które nie mają podłączenia do sieci gazociągowej. Istotne w tym przypadku jest to, że propan butan posiada znacznie niższą wydajność energetyczną niż propan, co przekłada się na jego niższą cenę. Właściwości fizyczne, a w szczególności wysoka temperatura wrzenia (-4ºC) sprawia, że zmienia on postać na gazową już w zbiorniku, co sprawia, że instalacja grzewcza nie może działać prawidłowo. Zbiorniki z propanem-butanem muszą być więc umieszczane pod ziemią, co zapobiega działaniu niskich temperatur.

Gaz ziemny a propan butan – jakie są różnice?

Gazem wykorzystywanym do ogrzewania domu może być nie tylko propan butan, ale również gaz ziemny. Czym różnią się oba rozwiązania? Informacji na ten temat szuka naprawdę wiele osób, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: gaz ziemny a propan butan. W związku z tym należy wiedzieć, że oba rodzaje gazu mimo iż mogą być wykorzystywane do ogrzewania budynków różnią się od siebie właściwościami. Propan butan jako gaz płynny jest około dwukrotnie cięższy od powietrza, a jego cechą charakterystyczną jest możliwość skroplenia pod niewielkim ciśnieniem. W efekcie możliwe jest zmagazynowanie dużych ilości gazu w stosunkowo niewielkich pojemnikach (zbiornikach naziemnych lub podziemnych). Gaz ziemny jest natomiast znacznie lżejszy od powietrza, a ponad 90% jego składu stanowi metan. W efekcie każde rozszczelnienie instalacji jest bardzo niebezpieczne, ponieważ gaz ziemny momentalnie rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Korzystanie z niego wymaga budowy rozległych rurociągów, co sprawia, że możliwość ogrzewania domu występuje jedynie w przypadku możliwości przyłączenia do publicznej infrastruktury.

Jaki gaz sprawdzi się do gotowania?

Do zasilenia kuchenek gazowych można wykorzystać każdy z trzech opisanych wcześniej rodzajów gazu, czyli zarówno gaz ziemny (w przypadku przyłączenia do gazociągu), jak i propan, czy propan-butan. Które rozwiązanie będzie zatem najlepsze? W przypadku budynków, które nie mają możliwości przyłączenia do publicznego gazociągu najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z butli gazowych napełnionych propanem-butanem. Wynika to z faktu, że jest on tańszy niż propan, a jego kaloryczność w zupełności wystarcza do gotowania.

Propan a propan-butan – czym ogrzewać dom?

Mając świadomość, że do gotowania najlepiej sprawdza się propan butan warto wiedzieć również, że w przypadku ogrzewania domu gazem płynnym lepszym rozwiązaniem będzie propan. Wynika to z faktu, że jest on bardziej kaloryczny, a co za tym idzie do zapewnienia odpowiedniej temperatury zużyte zostanie znacznie mniej gazu. Najistotniejsze jest jednak to, że propan wrze w o wiele niższej temperaturze niż propan butan, a co za tym idzie może być magazynowany w zbiornikach na gaz płynny, a instalacja grzewcza działa bez problemu nawet przy niskich temperaturach. Propan butan można natomiast wykorzystywać do dogrzewania pomieszczeń specjalnymi piecykami zasilanymi z butli.

Podsumowując należy stwierdzić, że do ogrzania domu najlepiej wybrać propan, który pod wieloma względami jest lepszy nawet niż gaz ziemny. Propan butan sprawdza się natomiast optymalnie do gotowania, czy dodatkowego dogrzewania pomieszczeń, co wynika między innymi z różnic na linii propan a butan.

Image by aleksandarlittlewolf on Freepik