Kocioł na gaz płynny

Ogrzewanie domu gazem LPG – dlaczego warto?

Na etapie budowania domu lub planowania takiej inwestycji ważną kwestią jest wybór sposobu zasilania domu w energię cieplną. Ogrzewanie gazem płynnym jest alternatywą dla innych sposobów – ogrzewania gazem ziemnym, paliwem stałym czy zastosowania pompy ciepła. Jakie są korzyści z ogrzewania domu gazem LPG i jak wyglądają koszty?

Ogrzewanie gazowe ze zbiornika – niska emisja

Obecnie odchodzi się od pieców węglowych, które są nieekologiczne i zwiększają emisję szkodliwych substancji. Nawet nowoczesne piece na węgiel do ogrzewania domów powodują smog. Ogrzewanie gazem płynnym jest oceniane jako ekologiczne – jego spalanie emituje o połowę mniej dwutlenku węgla niż węgiel i 20% mniej niż olej opałowy.

Co ważne, podczas spalania LPG nie uwalniają się toksyczne tlenki siarki lub ich emisja jest znikoma. Warto wiedzieć, że trwają pracę nad produkcją gazu płynnego do ogrzewania domów w wersji bio, które będzie całkowicie zeroemisyjne! Paliwo ma pochodzić z przetwarzania odpadów i będzie mogło być wykorzystywane właśnie w piecach na płynny gaz LPG.

LPG jaki to gaz – dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Ogrzewanie domu gazem LPG – wykonania przyłącza do sieci rurociągów są niepotrzebne

Gaz LPG to gaz płynny, który skrapla się pod ciśnieniem. Aby był doprowadzony do domu, nie potrzeba skomplikowanych instalacji zewnętrznych w postaci sieci rurociągów. Może być magazynowany w butlach lub przydomowych zbiornikach. Jego zaletą jest właśnie stan skupienia  – płynny gaz można przechowywać w stosunkowo niewielkich pojemnikach, więc składowanie opału nie zajmuje wiele miejsca. Przykładowo dla domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej do 150 m kwadratowych wykorzystywane są zwykle zbiorniki o pojemności 2700 l. Mogą być naziemne lub podziemne – ich wybór zależy od wielkości działki i preferencji samego inwestora.

Łatwość przechowywania paliwa

Gaz płynny do ogrzewania domu można dostarczyć właściwie wszędzie. Nie ma ograniczeń w postaci wykonania przyłącza do sieci. Jeśli dostawca gazu ziemnego deklaruje, że w przyszłości będzie realizować przyłączanie do sieci w naszej okolicy, w kotle gazowym na LPG wystarczy wymienić dysze, by dostosować go do zasilania gazem ziemnym. Jakie trzeba spełniać wymogi? Zbiorniki muszą być usytuowane w określonej odległości od budynku określonej przez prawo budowlane: 3 m odstępu przy pojemności 2700 l w przypadku zbiornika naziemnego i 1 m w przypadku zbiornika podziemnego. O wyborze rozwiązania współdecydują więc warunki działki: jej powierzchnia i poziom wód gruntowych

ogrzewanie domu gazem płynnym jest wygodne

Jak wygląda w praktyce ogrzewanie domu gazem płynnym? Paliwa nie trzeba magazynować w osobnym pomieszczeniu, ponieważ dostawy są realizowane na bieżąco. Firma Gazgrod realizuje taką obsługę kompleksowo – od projektu, przez przygotowanie gruntu i montaż instalacji, aż do uruchomienia systemu ogrzewania i regularne tankowanie zbiorników.

Właściciel budynku uzgadnia z dostawcą dogodną porę dostawy nowej porcji gazu.  Instalację można kupić na własność lub wydzierżawić. Standardowy zbiornik gazu do ogrzewania domu wystarczy na kilka miesięcy. Nie trzeba martwić się o dokładanie paliwa czy regulowanie sterowników, jak ma to miejsce na przykład w piecach węglowych. System nie wymaga właściwe obsługi przez domowników.

Ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika jest uniwersalne

Instalację można uruchomić o każdej porze roku. Dzięki wykorzystaniu dwufunkcyjnych kotłów na gaz płynny, oprócz ogrzewania domu, można zyskać też oczywiście podgrzewanie wody – ciepła woda trafia do grzejników i do kranów. Jedna instalacja do ogrzewania domu gazem płynnym dostarczy również paliwa do gotowania na kuchence gazowej.  

Wysoka wydajność

Zmierzamy do kolejnej zalety ogrzewania domu propanem – paliwo jest bardzo wydajne. Jak wygląda wartość opałowa gazu płynnego ze zbiornika? Wynosi ona około 46,34 MJ/kg  i określa ilość ciepła uzyskaną w wyniku spalenia jednego kilograma paliwa. Wartość jest znacznie wyższa niż węgla i drewna. Zależy oczywiście od jakości gazu płynnego – jego czystości i kaloryczności.

Do ogrzewania domu powinien być czysty propan – propan techniczny. Tylko ten rodzaj LPG zapewnia bezawaryjną pracę instalacji, ponieważ odparowuje nawet w bardzo niskich temperaturach, czyli będzie zapewniał ciepło w domu również podczas najmroźniejszych dni.

Ogrzewanie gazem płynnym – koszty

Propan do ogrzewania domu można kupować przez cały rok. Uzupełniając zbiornik wtedy, gdy jest najtańszy, można sporo zaoszczędzić – okresowe wahania cen są zjawiskiem normalnym. Jeśli chodzi o ceny, to średni koszt instalacji dla domu jednorodzinnego o powierzchni do 150 m kwadratowych ze zbiornikiem dzierżawionym to koszt do 17 tysięcy złotych.

Natomiast średni roczny koszt ogrzewania domu gazem płynnym oscyluje w granicach 3000 zł. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora, dzięki któremu można obliczyć cenę propanu w zależności od pojemności zbiornika i jego napełniania. 

Kolejną korzyścią dającą elastyczność jest sposób rozliczenia – opłaty miesięczne lub za jednorazową dostawę gazu – to zależy od wyboru właściciela budynku.

Zamontowanie zbiornika na gaz propan jest opcją wartą rozważenia, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do gazu sieciowego jest utrudniony – eksploatacja jest niedroga, bezpieczna i niskoemisyjna.

Image by aleksandarlittlewolf on Freepik