Jak bezpiecznie podłączyć butlę gazową ?

Prawidłowe podłączenie butli z gazem bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo korzystania z niej. Jak zatem wykonać montaż? W jaki sposób sprawdzić czy gaz nie ucieka z butli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak bezpiecznie podłączyć butlę z gazem?

Jak wspomniano we wstępie prawidłowe podłączenie butli z gazem bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jej użytkowania. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że istotne jest nie tylko to, by wiedzieć, jak podłączyć butlę gazową do kuchenki, ale znać również przepisy dotyczące jej przechowywania. Podstawowa kwestia to przede wszystkim odpowiednia odległość od źródeł ciepła, która musi wynosić minimum 1 metr, a także świadomość, że przepisy zabraniają przechowywania w mieszkaniu butli zapasowych nie połączonych do instalacji lub urządzeń.

Czytaj także: Ogrzewanie gazowe z butli – czy to bezpieczne ?

Jak podłączyć butlę gazową do kuchenki ?

Butla gazowa może zasilać kuchenkę użytkowaną zarówno w domu, jak i na działce. Jak podłączyć butlę gazową do kuchenki ? Instrukcja krok po kroku wygląda następująco:

  • usuń folię zabezpieczającą;
  • sprawdź czy zawór butli jest zakręcony, kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
  • zdejmij plastikową zaślepkę;
  • sprawdź stan uszczelki w butli, a w przypadku stwierdzenia jej uszkodzenia poproś dostawcę o jej wymianę;
  • przykręć reduktor do zaworu butli;
  • odkręć zawór butli, kręcąc w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara;
  • sprawdź szczelność połączenia, czyli to, czy gaz nie ucieka z butli;
  • jeśli test przebiegł pomyślnie uruchom kuchenkę gazową.

Montaż butli gazowej nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, ponieważ wystarczy użyć odpowiedniego klucza (płaskiego bądź francuskiego), który umożliwi przykręcenie reduktora do zaworu butli. Istotne w tym przypadku jest to, by zrobić to z wyczuciem, ponieważ użycie zbyt dużej siły może spowodować uszkodzenie uszczelki butli. Jest to typowy błąd popełniany przez osoby przeprowadzające samodzielny montaż butli z gazem. Kolejnym jest niezapoznanie się z instrukcją, która pokazuje krok po kroku jak podłączyć butlę gazową. Jeżeli nie została ona dołączona do butli, informacji na ten temat warto poszukać w Internecie, np. pod hasłem butla gazowa jak podłączyć czy jak podłączyć butle z gazem.

Jak podłączyć butlę gazową do kuchenki

Jak sprawdzić czy butla z gazem jest dobrze podłączona?

Przeprowadzając samodzielny montaż butli gazowej do kuchenki należy pamiętać o tym, by po jego zakończeniu zweryfikować to czy został one prawidłowo przeprowadzony. W jaki sposób to zrobić? Otóż, podstawą jest oczywiście test szczelności, jednak warto zwrócić uwagę również na to, jak zachowuje się płomień wydobywający się z palnika. Jeżeli będzie on bowiem nierównomierny można podejrzewać, że gaz płynący z butli nie dociera do kuchenki w odpowiedni sposób.

Jak sprawdzić czy gaz nie ucieka z butli?

Mając świadomość tego, że bezpieczeństwo korzystania z butli gazowej determinuje jej prawidłowe podłączenie należy pamiętać o tym, by sprawdzić czy nie ucieka z niej gaz. Sprawdzenie szczelności butli gazowej można przeprowadzić przy użyciu dedykowanych testerów, a sama czynność zajmuje tylko chwilę. Co więcej, można wykonać je również domowym sposobem, a mianowicie przy użyciu mydlin. Wystarczy nanieść je na butlę (przy połączeniu z reduktorem), a następnie uważnie obserwować czy nie pojawiają się pęcherze powietrza. Ich wystąpienie oznacza, że połączenie nie jest szczelne, a co za tym idzie z butli ulatnia się gaz. Jest to oczywiście stan niepożądany, który należy jak najszybciej naprawić.

Reduktor butli gazowej i wąż – warto o nich pamiętać

Zastanawiając się nad tym, jak podłączyć butlę do kuchenki gazowej należy wiedzieć, że połączenie odbywa się za pomocą reduktora oraz węża. Wąż służy w tym przypadku do przepływu gazu z butli do kuchenki, a reduktor odpowiada za obniżenie ciśnienia, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Istotne jest zatem nie tylko to, by zarówno wąż, jak i reduktor butli gazowej były produktami wysokiej jakości, ale również ich prawidłowy montaż. Warto również pamiętać, że zgodnie z przepisami dedykowane przewody do gazu płynnego powinny być wymieniane regularnie co 4 lata. Pozwala to bowiem mieć pewność co do ich stanu technicznego.

Czy butla z gazem może się zapalić?

Najbardziej oczywistym zagrożeniem wynikającym z użytkowania butli gazowych jest ryzyko wybuchu, którego przyczyną jest z reguły nieprawidłowe podłączenie bądź wadliwe działanie samej butli. Istotne jest zatem to, by kupować butle wyłącznie od sprawdzonych dostawców, a także w odpowiedni sposób je przechowywać i użytkować. Wiele osób zastanawia się również nad tym czy butla z gazem może się zapalić? Otóż, warto mieć świadomość, że tak. Może to nastąpić w skutek nieszczelności połączenia butli z reduktorem oraz dokonania zapłonu. W takiej sytuacji drastycznie rośnie ryzyko wybuchu butli, w związku z czym należy jak najszybciej powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru. W jaki sposób? O ile to bezpieczne należy zakręcić zawór, co powinno sprawić, że płomień zgaśnie. Poza tym należy pamiętać o tym, by do gaszenia palącego się gazu nie używać wody, ponieważ może to doprowadzić do eskalacji pożaru. Skuteczne gaszenie wymaga zastosowania gaśnicy proszkowej.

Ile kosztuje montaż butli gazowej?

Samodzielny montaż butli gazowej jest dozwolony jedynie wtedy, gdy dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje oraz przeprowadzi wymagane kontrole przed i po jej podłączeniu. W innym przypadku należy zlecić go specjaliście. Ile kosztuje taka usługa? Informacji na ten temat szuka wiele osób, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w internecie hasła: montaż butli gazowej na działce cena. W praktyce podłączenie butli do kuchenki kosztuje z reguły od kilku do kilkunastu złotych, a w przypadku zamówienia butli z dostawą może być wykonane gratis. Wyższy będzie natomiast koszt montażu butli gazowej do ogrzewania domu, ponieważ jest z reguły uzależniony od jej wielkości oraz specyfiki danej instalacji. W praktyce może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Podsumowując bezpieczne podłączenie butli gazowej wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz znajomości przepisów dotyczących montażu. Warto zatem powierzyć tę czynność specjaliście, z którego usług można skorzystać zamawiając butle gazowe od Gazgrod. Jako dostawca gazu płynnego i butli gazowych jesteśmy również gotowi do pomocy przy montażu butli.

Image by aleksandarlittlewolf on Freepik