Jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego wybrać? Czym się kierować przy zakupie?
Wybór odpowiedniego zbiornika na gaz płynny ma duże znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa eksploatacji. Na co więc zwrócić uwagę przed jego zakupem?
Ostatnie zawirowania na rynku gazu nie zniechęciły inwestorów, a ogrzewanie gazowe nadal należy do najpopularniejszych systemów grzewczych. Wciąż jest bardzo przyjazne portfelowi i, w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe, nie wymaga czyszczenia oraz wygospodarowania osobnego pomieszczenia. Jest też przyjazne dla środowiska – nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i emituje śladowe ilości szkodliwych związków. Nowoczesne kotły gazowe dają ponadto duże możliwości automatyzacji i współpracują z oprogramowaniem smart home.
Ogrzewanie gazowe najwygodniejsze okazuje się w budynkach podłączonych do publicznej sieci gazowniczej. Brak dostępu do niej na szczęście nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z inwestycji. Odpowiednią ilość paliwa zapewni zbiornik gazowy przydomowy. Na rynku znajdziemy wiele modeli. Który z nich w danej instalacji sprawdzi się najlepiej? Jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego wybrać, by cieszyć się długą i bezproblemową eksploatacją? Te kwestie omawiamy w nowym artykule.
Zbiornik na gaz a pozwolenie na budowę
Zacznijmy od kwestii, która wprawdzie nie jest bezpośrednio związana z wyborem zbiornika na gaz płynny, ale ma duże znaczenie dla każdego inwestora. Chodzi o konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Jak mówi art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego, budowa instalacji na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem na gaz o pojemności do 7 m3, przeznaczonej do zasilania instalacji gazowej w domu jednorodzinnym nie wymaga pozwolenia. Jedynym obowiązkiem inwestora jest zgłoszenie tego faktu w Starostwie Powiatowym lub w Architekturze Urzędu Miasta.
Zbiornik na gaz – naziemny czy podziemny?
Fundamentalną kwestią przy wyborze zbiornika na gaz jest jego konstrukcja oraz sposób montażu. Pod tym względem wyróżniamy dwa typy zbiorników – naziemne i podziemne. Te pierwsze cechują się łatwym montażem i serwisem, mogą być też stosowane na posesjach z wysokim poziomem wód podziemnych. Zajmują jednak sporo miejsca, przez co nie sprawdzą się na niewielkich działkach.
Tej wady nie mają zbiorniki podziemne. Wybierając jeden z nich, za cenę trudniejszego montażu, inwestor zyskuje możliwość wykorzystania przestrzeni znajdującej się nad zbiornikiem. Ich zaletą jest też fakt, że nie wpływają one na wygląd terenu. Niestety nie mogą być montowane na posesjach, na których poziom wód podziemnych jest wysoki.
Zbiornik gazowy do domu. Kupić czy wydzierżawić?
Inwestor planujący montaż zbiornika do wyboru ma dwie opcje – zakup lub dzierżawę. Pierwsze rozwiązanie wiąże się wprawdzie z większymi wydatkami (więcej na ich temat piszemy w kolejnej części tekstu), ale pozwala dowolnie dysponować zbiornikiem. Jest polecane przede wszystkim osobom, które nie zamierzają modyfikować instalacji w najbliższych latach. Zakup własnego zbiornika pozwala też dowolnie wybierać dostawców paliwa.
Dzierżawa zbiornika gazowego wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami, bo opłata dzierżawna jest niewielka. Po pewnym czasie inwestor może też zrezygnować ze zbiornika – np. jeśli posesja jest objęta planem rozbudowy sieci gazowniczej. Niestety to rozwiązanie ma jedną, dość poważną wadę. Przez cały czas trwania umowy użytkownik jest zobowiązany do kupowania gazu u jednego dostawcy. W niektórych sytuacjach może to oznaczać dużo wyższe ceny paliwa.
Sprawdź także: Zbiornik na własność czy w dzierżawie – ceny, wady, zalety
Ile kosztuje przydomowy zbiornik na gaz?
Jak już wspomnieliśmy, zakup własnego zbiornika wiąże się ze sporymi kosztami. Są to jednak wydatki jednorazowe i w wielu przypadkach zwracają się dzięki możliwości wyboru tańszego gazu. Ile kosztuje zbiornik na gaz? To zależy od kilku czynników – przede wszystkim pojemności, osprzętu oraz jakości produktu. W przypadku standardowego zbiornika naziemnego o pojemności 2,7 tys. litrów, wartość inwestycji wyniesie ok. 8-10 tys. złotych, z czego 5-6 tys. pochłonie sam zbiornik, 2 tys. – jego instalacja, a resztę – projekt, zgłoszenie i odbiór. Decydując się na wariant podziemny, inwestor powinien przygotować budżet większy o ok. 2 tys. złotych.
Należy też pamiętać, że w zbiorniku przechowywany jest gaz płynny, a urządzenia grzewcze zasilane są paliwem w stanie lotnym. By możliwe było wykorzystanie gazu do ogrzewania domu, zbiornik powinien też być wyposażony w odpowiedni osprzęt:
- armaturę napełniającą pozwalającą na zaopatrywanie zbiornika z cysterny dostawczej;
- zawór poboru gazu pełniący funkcję przyłącza do domowej instalacji;
- reduktor ciśnienia, którego zadaniem jest dostosowanie ciśnienia do wartości wchodzącej (w domowych instalacjach 50 mbar);
- zawór bezpieczeństwa opróżniający zbiornik, gdy ciśnienie w zbiorniku wzrośnie do nieakceptowalnego poziomu
- wskaźnik zawartości gazu informujący o tym, jaka ilość gazu aktualnie znajduje się w zbiorniku.
Chcesz się dowiedzieć ile kosztuję ogrzewanie gazem płynnym ? Skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz cenę gazu propan !
Jaki duży zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego?
Ostatnia ważna kwestia to pojemność zbiornika LPG. W instalacji naziemnej lub podziemnej może ona wynosić 2,7 tys., 4,85 tys. lub 6,7 tys. litrów. W gospodarstwie domowym o standardowym zużyciu gazu zazwyczaj wystarczający okazuje się pierwszy wariant. Zbiornik o tej pojemności wymaga napełniania ok. 2 razy w roku – nie generuje więc dużych logistycznych problemów. W przypadku gospodarstw o większym zapotrzebowaniu lub obiektów komercyjnych, lepszym rozwiązaniem okaże się wybór większego zbiornika.