Zbiornik na gaz 2700. Na ile wystarcza i ile kosztuje?
Za montażem ogrzewania gazowego przemawia wiele argumentów. Najważniejszy to z pewnością niska emisyjność. Decydując się na to rozwiązanie, inwestor może znacząco zmniejszyć ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń, dokładając swoją cegiełkę do spowolnienia zmian klimatu oraz poprawy jakości powietrza w okolicy.
Ogrzewanie gazowe jest też dużo wygodniejsze i czystsze od kotłów na paliwo stałe. Użytkownicy nie muszą rozpalać ognia w piecu, czyścić przewodów kominowych i martwić się pyłem pochodzących z przechowywanego drewna lub węgla. Duże znaczenie ma też aspekt finansowy – nowoczesne systemy grzewcze są bardzo wydajne i tanie w eksploatacji.
Dla kogo jest ogrzewanie gazem ze zbiornika?
Niestety, mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, z ogrzewaniem gazem LPG związane są też pewne ograniczenia i niedogodności. Wśród nich największe znaczenie ma z całą pewnością konieczność dostarczenia gazu do kotła. O ile w przypadku nieruchomości podłączonych do komunalnej sieci gazowniczej nie jest to żaden problem, to właściciele domów nieposiadających do niej dostępu muszą zadbać o to, by paliwo doprowadzić w inny sposób.
W tym celu należy zamontować zbiornik, który jest odpowiednio przystosowany do przechowywania i pobierania gazu. Dostawy paliwa odbywają się z samochodu dojeżdżającego na posesję, dzięki czemu użytkownik kotła nie jest w żaden sposób uzależniony od sieci komunalnej. Zbiornik powinien jednak być odpowiednio dobrany – tak, by zapewnić jak najlepsze warunki do korzystania z instalacji grzewczej.
Różne rozmiary zbiorników na gaz – który wybrać?
Jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika na gaz jest jego pojemność. Ten parametr podlega standaryzacji. Poszczególne modele mogą występować w trzech wariantach:
- 2700 l
- 4850 l
- 6700 l
Duże zbiorniki na gaz płynny o pojemności 6,7 tys. litrów przeznaczone są przede wszystkim dla odbiorców masowych – np. zakładów przemysłowych lub obiektów usługowych i użyteczności publicznego. Zbiorniki średniej wielkości (4,85 tys. litrów) to zaś rozwiązanie dedykowane przedsiębiorstwom z nieco mniejszymi potrzebami oraz większym, wieloosobowym gospodarstwom domowym.
Czytaj także: Jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego wybrać?
Ile m3 gazu jest w zbiorniku 2700?
Przy szacowaniu częstotliwości uzupełniania zbiornika na gaz kluczową kwestią jest obliczenie jego pojemności w metrach sześciennych – to właśnie w tej jednostce najczęściej podawane jest zużycie gazu poszczególnych modeli. Większość dostępnych obecnie kotłów pobiera od 2 do 3 m3 gazu na godzinę. Wartości te jednak uzależnione są temperatury na zewnątrz oraz wymaganej temperatury w pomieszczeniach oraz efektywności energetycznej budynku.
Jak ma się to do pojemności zbiornika w metrach sześciennych? Obliczenie tego parametru na szczęście nie będzie trudne. Wystarczy posłużyć się prostym przelicznikiem, by dowiedzieć się, że taki zbiornik pomieści 2,7 metra sześciennego gazu.
Zbiornik na gaz 2700 – wymiary
Jak już wspomnieliśmy, pojemność zbiorników na gaz podlega standaryzacji. Ma to przełożenie również na ich wymiary. Poza pojemnością, na wielkość zbiornika wpływ ma również rodzaj jego konstrukcji – wymiary zbiorników podziemnych i naziemnych różnią się między sobą nieznacznie.
W przypadku zbiorników naziemnych wymiary kształtują się w następujący sposób:
- długość: 2545 milimetrów;
- rozstaw wsporników: 1600 milimetrów;
- wysokość ze wspornikami: 1435 milimetrów;
- wysokość ze wspornikami i wlotem otworu inspekcyjnego: 1625 milimetrów;
- szerokość (średnica): 950 milimetrów.
Jeśli zaś chodzi o zbiorniki podziemne, ich wymiary wynoszą:
- długość: 2495 milimetrów;
- rozstaw wsporników: 1600 milimetrów;
- wysokość ze wspornikami: 1250 milimetrów;
- wysokość ze wspornikami i wlotem otworu inspekcyjnego: 1280 milimetrów;
- szerokość (średnica): 950 milimetrów.
Jak długo wystarcza zbiornik na gaz 2700?
Zbiornik na gaz 2700 – na ile wystarcza? Jak już wspomnieliśmy, jest to uzależnione od kilku czynników. Na tak postawione pytanie trudno jest więc odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. By uzyskać miarodajny wynik, należy najpierw oszacować następujące wartości:
- energochłonność pomieszczeń: zależna przede wszystkim od ich wielkości oraz efektywności cieplnej. Im mniejsza będzie powierzchnia ogrzewanego lokalu i im mniej ciepła będzie z niego ubywać, tym niższe będzie zużycie gazu;
- średnią temperatur w sezonie grzewczym: niższe temperatury na zewnątrz sprawiają, że do ogrzania pomieszczeń konieczne jest zużycie większej ilości gazu. To, na ile wystarcza zbiornik 2700 uzależnione jest więc od klimatu danego regionu oraz charakteru danej zimy;
- czas spędzany przez domowników w domu: podczas ich nieobecności instalacja grzewcza zwykle nie pracuje na pełnej mocy, przez co zużywa mniej paliwa;
- mocy kotła: modele o większej mocy produkują więcej energii, ale też zużywają więcej energii;
- trybu pracy kotła: właściwie wszystkie nowoczesne kotły dostosowują moc grzania do temperatury panującej w pomieszczeniach. To realnie wpływa na zużycie paliwa.
Jak widać, to na ile wystarcza zbiornik na gaz 2700 jest zmienną wartością. Uśredniając, można przyjąć, że przy mocy kotła 22 kW zużycie gazu wynosi ok. 2,5 m3 na godzinę, zakładając, że pracuje on z pełną mocą. W takim przypadku jedno uzupełnienie zbiornika pozwoli na zasilanie kotła przez 1080 godzin (45 dni). Należy jednak pamiętać, że niemal nigdy nie osiąga on swojej pełnej mocy przez cały czas, a częstotliwość dostaw znacząco się wydłuży.
Jaki jest koszt montażu zbiornika 2700l?
Kolejna istotna dla planowania montażu zbiornika na gaz ciekły kwestia to jego cena. Ona również uzależniona jest rodzaju konstrukcji zbiornika. Inwestorzy decydujący się na wariant naziemny powinni przygotować się na wydatek rzędu ok. 6-7 tys. złotych. Nieco droższe są zbiorniki podziemne, które kosztują ok. 8 tys. złotych. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze:
- wynagrodzenie dla ekipy instalacyjnej: zwykle od 2 do 3 tys. złotych.
- koszty projektu, zgłoszenia i odbioru przez Urząd Dozoru technicznego: ok. 2,5 tys. złotych.
Jak łatwo obliczyć, koszty całej inwestycji powinny wynieść od 10 do 14 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie mogą być nieco inne – w zależności od miejscowości, rodzaju terenu oraz sezonu, w którym planujemy zamontować zbiornik. Przed stworzeniem ostatecznego kosztorysu warto więc skontaktować się z dostawcą gazu płynnego i potwierdzić wycenę.
Ile kosztuje zbiornik na gaz 2700 litrów?
Alternatywą dla zakupu własnego zbiornika na gaz ciekły jest jego wydzierżawienie. Takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Jeśli chodzi o te drugie, warto wspomnieć przede wszystkim o niskich kosztach początkowych. Należy jednak pamiętać także, że wybierając dzierżawę zbiornika, zobowiązujemy się do kupowania paliwa tylko od jednego dostawcy (właściciela zbiornika). Nie zawsze będzie on oferował najkorzystniejsze stawki, co może niekorzystnie wpłynąć na koszty eksploatacji całej instalacji grzewczej.
Montaż ogrzewania gazowego z pewnością przynosi wiele korzyści, takich jak niska emisyjność i poprawa jakości powietrza. Ogrzewanie gazowe jest również wygodniejsze i czystsze od kotłów na paliwo stałe, a nowoczesne systemy grzewcze są tanie w eksploatacji. Dla osób, które nie mają dostępu do komunalnej sieci gazowniczej, konieczne jest jednak zainstalowanie zbiornika na gaz. W przypadku większości indywidualnych odbiorców wystarczający zbiornik o pojemności 2700 litrowy. Jedno napełnienie powinno wystarczyć na 45 dób użytkowania na pełnej mocy. Jako że kocioł zwykle pracuje poniżej tej wartości, okres między poszczególnymi dostawami prawdopodobnie będzie dużo dłuższy.