Dzierżawa zbiornika na gaz płynny

Zbiornik na własność czy w dzierżawie? Ceny, wady, zalety


Gaz jest jednym z popularniejszych źródeł ogrzewania domu, bo nie wymaga praktycznie żadnej obsługi, jest bezawaryjny, zapewniając przyjemne ciepło bez zakłóceń. Niestety, nie wszędzie istnieje dostęp do gazu ziemnego, wobec czego każdy, kto chce mimo wszystko korzystać z tego rozwiązania, musi kupić lub dzierżawić zbiornik na gaz płynny. Co lepsze? Sprawdźmy, ile kosztuje jedna i druga opcja, poznajmy ich zalety oraz wady. No to zaczynamy!

Dzierżawa zbiornika na gaz – o co w tym wszystkim chodzi?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, co oznacza informacja, że zbiornik można dzierżawić. To po prostu możliwość jego wynajęcia od dostawcy gazu płynnego. Rzecz jasna, właścicielem zbiornika pozostaje dostawca, a użytkownik musi uiścić ustaloną wcześniej opłatę. Co równie ważne, w przypadku dzierżawy to dostawca odpowiada za najważniejsze czynności związane z utrzymaniem zbiornika, jego konserwacją i naprawami. Użytkownik jednocześnie nie ponosi kosztów zakupu zbiornika, co jest na pewno świetną wiadomością dla każdego, kto nie ma za dużo środków inwestycyjnych na początek.

Oczywiście, to rozwiązanie obok mocnych stron ma też słabsze, o których trzeba pamiętać, by mieć pełen obraz zagadnienia. Największa wada jest taka, że użytkownik musi płacić regularne opłaty dzierżawcze. Chociaż początkowe koszty (kupno zbiornika, jego montaż itp.) są w tym wypadku zdecydowanie niższe, to jednak opłaty za dzierżawę kumulują się na przestrzeni lat i de facto mogą przewyższyć koszty zakupu zbiornika na własność. Użytkownik nie ma też pełnej kontroli nad zbiornikiem, bo – jak już wspomnieliśmy – wszystko zależy od dostawcy (naprawa, konserwacja). Nie ma też opcji, by po jakimś czasie wykupić taki zbiornik. Pochodzi on najczęściej z demontażu od klientów, którzy wypowiedzieli umowę dzierżawy.

Własny zbiornik na gaz

Zakup własnego zbiornika na gaz płynny to coś zupełnie innego, gdyż rzecz jasna mamy nad nim pełną kontrolę. Zapewnia to korzyści, ale i może powodować trudności, ponieważ jako użytkownicy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za zakup, lecz również za utrzymanie, konserwacje i naprawy. Z drugiej strony, choć koszt zakupu może i jest wysoki, ale nie musimy później myśleć o uiszczaniu regularnych opłat dzierżawczych. Niezwykle ważną zaletą posiadania własnego zbiornika jest też to, że jako właściciele zyskujemy możliwości negocjacji cen surowca. W przypadku dzierżawy jesteśmy uzależnieni od stałej ceny gazy gazu.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się ile kosztuje własny zbiornik na gaz od Gazgrod!

Ile kosztuje dzierżawa zbiornika na gaz?

Przejdźmy teraz do kwestii kosztów. Poruszaliśmy już tę tematykę, ale bez konkretów, czas więc teraz na szczegółowe omówienie. Zależy to od wielu czynników, jak rodzaj zbiornika, pojemność, umowa z dostawcą i lokalne warunki rynkowe. Ceny zaczynają się już od 1 zł, zwłaszcza że wielu dostawców oferuje promocyjne stawki. Niemniej, to, co z pozoru wygląda bardzo korzystnie, wcale takie być nie musi. Co z tego, że cena wydaje się atrakcyjna, jak “wiążemy się” z dostawcą na wiele lat, a ewentualne zerwanie przez nas umowy skutkować będzie wysokimi karami. Trzeba też pamiętać, że jesteśmy zmuszeni przez ten cały okres korzystać z gazu od dostawcy, więc nie zawsze cena surowca będzie atrakcyjna.

Ile kosztuje badanie UDT zbiornika na gaz?

Badanie UDT (Urząd Dozoru Technicznego) jest obowiązkowe, żeby uzyskać certyfikację techniczną i zapewnić sobie bezpieczne użytkowania zbiornika. Co dwa lata inspektor UDT wykonuje badanie techniczne, wydając decyzję administracyjną zezwalającą na jego użytkowanie. Jej koszt wynosi ok. 200 zł.

Symulacja kosztów zbiornika gazu, własność vs. dzierżawa

Jeśli mowa o dzierżawie dostawca jest odpowiedzialny za te kwestie. Trzeba jednak zauważyć, że ta odpowiedzialność jest tylko teoretyczna, bo to klient pokrywa wydatki, uiszczając opłatę w postaci comiesięcznego czynszu dzierżawnego. Własny zbiornik zaś to większe koszty początkowe, ale później nie trzeba myśleć o żadnych opłatach dzierżawnych. Po kilku latach te wydatki się wyrównują, zwłaszcza że posiadacze własnego zbiornika nie są zmuszeni korzystać z gazu od swojego dostawcy, lecz mogą wybierać spośród różnych ofert na rynku.

Podsumowując, widzimy, że jedno i drugie rozwiązanie wydaje się ciekawe. Mimo że dzierżawa w początkowym etapie jest tańsza, to jednak w dłuższej perspektywie koszty będą wysokie. Im dłużej trwa umowa, tym więcej tracimy, bo nie tylko nie jesteśmy posiadaczami zbiornika, ale również musimy nabywać gaz od jednego dostawcy. Z drugiej strony dzierżawa bywa dobrym pomysłem w niektórych przypadkach, szczególnie jak w naszej okolicy planowane jest podłączenie do gazu ziemnego, a ogrzewanie gazem płynnym to rozwiązanie tymczasowe.

Image by aleksandarlittlewolf on Freepik